OW Rehber | D.Va Hakkında Bilmedikleriniz -

OW Rehber | D.Va Hakkında Bilmedikleriniz
Mar
21

OW Rehber | D.Va Hakkında Bilmedikleriniz

Önceki Makale
Sonraki Makale

Gerçek Adı: Hana Song

Yaş: 19

Mesleği: Profesyonel Oyuncu, Mech Pilotu

Harekat Üssü: Busan, Güney Kore

Birliği: Kore Ordusu’nun Gezici Exo-Force Birliği

Hikaye

D.Va şu anda yeteneklerini vatanının savunmasına son teknoloji ürünü bir robota pilotluk yaparak kullanan eski bir profesyonel oyuncudur.

Yirmi yıl önce, Doğu Çin Denizi’nin derinliklerinden yükselen ve daha önce görülmemiş bir omnic gaddarlığı Güney Kore’ye saldırdı. Bu devasa ve ağır yapı, geldiği dalgalara geri dönmeden önce kıyı kenarındaki şehirlere çok büyük hasarlar verdi. Misilleme olarak Güney Kore hükümeti şehir bölgelerini, gelecekte yaşanabilecek diğer omnic tehditlerine karşı korumak için MEKA adını verdikleri zırhlı ve insansız robot birliği kurdu.

Hükümetin korktuğu başına geldi ve rahatsız edici derecede saldırılar gelmeye başladı. Her birkaç senede bir, canavar denizden çıkıyor, Güney Kore ve komşu ülkelere saldırıyordu. Her saldırıda omnicler bir şey öğreniyor, bir sonraki saldırılarında silahlarını ve teknolojilerini geliştirerek geliyorlardı. Her karşılaşma bir çıkmaza giriyor, canavar mağlup ediliyor ama bir türlü tamamen yok edilemiyordu.

Omnicler her seferinde kendilerini geliştirdikleri için en sonunda MEKA’nın insansız robotlarını kontrol ettiği ağlar yıprandı ve orduyu robotlara pilot koymaya zorladı. Uygun pilot adaylarını bulmak için çabalayan hükümet, robotların gelişmiş silah sistemlerini kullanabilecek gerekli refleks ve içgüdüye sahip olan profesyonel oyunculara yöneldi. İçlerinde dünya şampiyonu ünvanına sahip, D.Va olarak da bilinen, Hana Song’un da bulunduğu dünya yıldızları orduya çağrıldı. Üst düzey yetenekleriyle tanınan “D.Va”, ne pahasına olursa olsun kazanmak için oynayan ve rakiplerine asla merhamet göstermeyen dişli bir rakip olarak nam salmıştı.

Yeni görevini de bir oyun olarak gören D.Va, yanındaki diğer MEKA askerleriyle birlikte savaş alanında rakiplerinin üstüne korkusuzca gidiyor, vatanının savunmasına anbean yardım ediyor. Son zamanlarda, yaptığı askeri operasyonları kendisini çok seven hayranlarına canlı yayınla aktarmaya başlayınca büyüyen takipçi sayısı ile birlikte tüm dünyanın tanıdığı bir sembol haline geldi.

YETENEK

Fussion Cannons (LMB): D.Va’nın robotu iki tane kısa mesafeli döner top ile donatılmıştır. Yeniden doldurmaya gerek olmadan, sürekli ve yüksek hasar veren topları ateşler, ancak bu yetenek kullanılırken D.Va’nın hareket hızı düşer.

Light Gun (LMB): Robotun dışındayken, D.Va savaşa her menzilde etkili olan ateşleyicisi ile devam eder.

Booster (LSHIFT): D.Va’nın robotu havaya sıçrayarak kazandığı ivme ile birlikte ileri doğru atılır. D.Va isterse yönünü değiştirebilir ya da doğrudan rakiplerin içine dalarak onları geri itebilir.

Defense Matrix (RMB): D.Va ileri doğru bakan yansıtıcıyı aktifleştirerek havadan gelen her şeyi karşıya yansıtır.

Self-Destruct (Q): D.Va robotunu terk eder ve yakınlardaki rakiplere çok yüksek bir hasar vermek üzere robotu kendi kendini patlatması için ayarlar.

Call Mech (Q): Zırhlı savaş robotu patlamışsa, D.Va yeni bir robot çağırarak mücadeleye kaldığı yerden devam eder.

OYNANIŞ İPUÇLARI

 • Haritada can setlerinin nerede olduğunu bilmek acil durumlarda Booster ile hızlıca almanızı kolaylaştırır.
 • Booster yeteneğinizle rakibin yanına gittiğinizde düz vuruş vurmak ani hasarınızı en üst düzeye çıkartır.
 • Self-Destruct yeteneğiniz oyunu bitirmek istediğinizde çok işinize yarayacaktır. Aracınızı payload’un üstüne bırakın ve düşmanınızın yaklaşamamasını sağlayın.
 • Defense Matrix yeteneği sadece havadan gelen saldırıları önler. Düz vuruşlar, Symmetra turretları, ve sol tıkı ile Zarya’nın enerji saldırısı gibi saldırılar kalkanınızı geçerler. Dikkat edin.
 • Booster yeteneğiniz rakibe çarptığında onları bir miktar geri savuracak ve hasar verecektir. Bununla belki rakiplerinize uçurumdan aşağı bile düşürebilirsiniz.
 • Booster yeteneğinizi kullanarak rakiplerinize karşı yükseklik avantajı sağlamayı alışkanlık haline getirin.
 • Aracınız patladığında can değeriniz 150’ye düşer ve çok kırılgan olursunuz. Rakiplerinizden uzak durmaya dikkat edin.
 • Booster ve Defense Matrix yetenekleriniz birleştirerek takımınıza öncülük edebilirsiniz. Rakibinizin yanına giderken kalkanınızı açın ve yanına gittiğinizde verebileceğiniz en yüksek hasarı verebilirsiniz.
 • Booster yeteneği sırasında Self-Destruct yeteneğinizi kullanırsanız patlamaya ayarladığınız aracınız yoluna devam edecektir. Bu komboyu kullanarak rakibinizin yanına gitmeden ulti yeteneğinizi efektif bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Açık bir alandaysanız Self-Destruct yeteneğinizi havaya göndererek rakibinize saklanacak daha az alan bırakabilirsiniz.

Güçlü Olduğu Şampiyonlar

 • Pharah
 • Reinhardt
 • Widowmaker

Zayıf Olduğu Şampiyonlar

 • Mei
 • Symmetra
 • Zenyatta

Pharah ve Widowmaker gibi ölümcül rakiplerine karşı Defense Matrix yeteneği ile çok büyük bir avantaj kazanıyor. Mei, Symmetra gibi şampiyonlara karşı ise çaresiz olan kalkanı yüzünden çok kırılgan olabilir. Zenyatta’nın topu D.Va’nın canını çok yakabilir.

Yetenek

Cephane Ateş Hızı Oluşma Süresi Süreklilik Bekleme Süresi Hasar Menzil
Pilot: Light Gun 20 6.66 RPS 14
Pilot: Call Mech 2s 50
Mech: Fusion Cannons 7 RPS 0 0.5 – 3
Mech: Boosters 2s 5s 25 25m
Mech: Defense Matrix 3s 10s 15m
Mech: Self-Destruct 4s 1000

20m

 

OW Rehber | Bastion Hakkında Bilmedikleriniz

Önceki Makale
Sonraki Makale

Yorumlar