OW Rehber | Genji Hakkında Bilmedikleriniz -

OW Rehber | Genji Hakkında Bilmedikleriniz
Mar
23

OW Rehber | Genji Hakkında Bilmedikleriniz

Önceki Makale
Sonraki Makale

Rolü: Saldırı

Gerçek Adı: Genji Shimada

Yaş: 35

Mesleği: Maceracı

Harekat Üssü: Shambali Manastırı, Nepal

Birliği: Shimada Klanı(eskiden), Overwatch(eskiden)

HİKAYE

Yarı insan yarı robot olan Genji Shimada, bir zamanlar reddettiği güçlendirilmiş bedenini kabullenerek daha üst seviye bir insanlığı keşfetti.

Shimada Klanı’nın reisinin en küçük oğlu olan Genji, ailesinin yapmakta olduğu yasadışı işlere çok az ilgi duyuyordu. Ninja olma yolunda ilerlemesine rağmen, zamanının çoğunu çapkınlık yaparak geçiriyordu. Klanın birçok üyesi umursamaz tavırlarıyla dikkat çeken Genji’yi tehlikeli bir yük olarak görüyor, babasına da Genji’yi koruduğu için sinirleniyordu. Klan reisinin vakitsiz ölümünden sonra Genji’nin ağabeyi Hanzo, Genji’den babasının imparatorluğu içerisinde daha aktif bir rol üstlenmesini istedi. Genji’nin bu teklifi reddetmesi Hanzo’yu çok sinirlendirdi. İki kardeş arasındaki bu gerilim şiddetli bir düelloya dönüştü ve sonuç olarak Genji ölümün eşiğine geldi.

Hanzo, kardeşini öldürdüğüne inanıyordu ama Genji, Overwatch ve Dr. Angela Ziegler’ın müdahalesi ile kurtarılmıştı. Uluslararası güvenlik gücü, Genji’yi Shimada Klanı ile aralarındaki mücadele için muhtemel bir kazanç olarak görüyordu. Genji, yaralarından ötürü hayata pamuk ipliği ile tutunmaktayken Overwatch kendisine yardımı karşılığında bedenini yeniden inşa etme teklifi sundu. Genji çok yoğun bir programa tabi tutularak sahip olduğu hız ve çevikliği arttırılırken üstün ninja yetenekleri de güçlendirildi. Canlı bir silaha dönüşen Genji, ailesinin suç imparatorluğunu çökertme görevine azimli bir şekilde başladı.

Ancak zaman geçtikçe, Genji kendi içinde bir savaş vermekte olduğunu biraz daha fazla hissediyordu. Bedeninin mekanik bölümlerinden tiksiniyor ve neye dönüştüğünü anlayamıyordu. Görevini tamamladıktan sonra Overwatch’u terk etti ve hayatın anlamını aramak için dünyayı dolaşmaya başladı. Omnic keşiş Zenyatta ile yolları kesişmeden önce yıllarca oradan oraya sürüklendi. Genji ilk başta Zenyatta’nın bilgeliğini reddetse de yardımsever omnic asla vazgeçmedi. Zamanla Zenyatta Genji’ye akıl hocalığı yapmaya başladı. Zenyatta’nın himayesi altındaki Genji hem insan hem makine olan doğasını kabul etti. Yarı robot bir bedene sahip olsa da insani ruhunun hala dokunulmamış olduğunu kabul etmeyi öğrendi ve bu yeni bedeninin bir lütuf, eşsiz bir güç olduğunu anladı.

Genji artık hayatında ilk defa özgür. Yürüdüğü yolun onu nereye götüreceğini kendisi bile söyleyemez.

YETENEKLER

Shuriken (LMB | RMB): Genji’nin ana saldırı yeteneğinin iki farklı kullanış şekli vardır. İlk olarak farenin sol tuşu ile ard arda 3 shuriken fırlatır. Her mesafede oldukça etkilidir. Alternatifiniz ise farenin sağ tuşu ile geniş çaplı 3 shuriken fırlatır. Kısa mesafede oldukça etkilidir ve sol tuştan daha hızlıdır.

Swift Strike (LSHIFT): Genji ileri doğru atılarak katanasıyla havayı ve yolundaki rakipleri keser. Genji bu yetenek sonucunda bir rakibi öldürürse, yeteneğin bekleme süresi sıfırlanır.

Deflect (E): Genji, kılıcını hızlı bir şekilde savurarak üzerine gelen menzilli bir saldırıyı geri yansıtır. Yetenek atışlarını rakibe yansıtmak için sadece Deflect yetneğinizi kullanmanız yetmez. Rakibe doğru nişan almanız gerekmektedir. Bastion’lara ölüm 🙂

Deflect yeteneğinin hangi yeteneklere karşı kullanilebileceğini bu videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz.

Dragonblade (Q): Genji katanasını ortaya çıkartır ve 6 saniye boyunca rakiplerine ölümcül darbeler indirir. Bu yetenek aktifken diğer yeteneklerinizin kullanılabilir olduğunu unutmayın.

OYNANIŞ İPUÇLARI

 • Genji’nin yetenek kiti rakip destek oyuncularını avlamakta oldukça kullanışlıdır. Önceliğiniz rakip destekleri yoketmek olmalıdır. Ayrıca kalkan arkasına kurulmuş taretler ve Bastion’da sizin için kolay hedeflerdir.
 • Genji’nin çift zıplama özelliği savaş esnasında rakibi şaşırtabilir. Sizi daha az hedef alınabilir hale getiren kabiliyeti alışkanlık haline getirmenizi öneririz.
 • Ultimate yeteneğinizi kullanmadan önce kafanızda canlandırmalısınız. Rakibinizin bir yere toplanmasını bekleyebilirsiniz ya da kafanızda bir öncelik planı çizerek onu uygulayabilirsiniz. Bu başlangıçta zor gelebilir ama alıştığınızda bunu otomatik olarak algılayacak ve uygulayacaksınız.
 • Deflect yeteneğiniz mermi hasarlarını engellemesine rağmen kanalize olan yetenekleri (Zarya, Mei, Winston gibi) engelleyemez. Bu tür rakiplere dikkat etmeli ve düz vuruş menzilinden olabildiğince uzak durmalısınız.
 • Torbjorn’un tareti ve Bastion’a karşı Deflect yeteneğiniz ölümcül sonuçları doğurur. Özellikle dikkatsiz bir Bastion sizin yeteneğinizi kullandığınızı farketmezse kendi kendini yokedecektir.
 • Swift Strike yeteneğinizi her doğrultuda kullanabileceğinizi unutmayın. Gerektiğinde her doğrultuda kullanmaktan çekinmeyin.
 • Dragonblade yeteneğinizi kullanım siresi bitmeden 6 defa savurabilirsiniz ve her savuruşunuz 120 hasar verir.
 • Dragonblade yeteneği aktifken Swift Strike yeteneğinizi kullanabileceğinizi unutmayın. Sayesinde hedeften hedefe rahatça gezebilirsiniz.
 • Bir yakın dövüşte alternatif atışınızı(shuriken RMB) olabildiğince kullanın ve ardından düz vuruş yaparak Swift Strike yeteneğinizle içinden geçin. Hala hayattaysa alternatif atışınıza devam edin.
 • Rakibiniz uzakta ve yetenek atışlarınıza güveniyorsanız önce sol tık kullanın. Daha sonra Swift Strike yeteneği ile üzerine giderek alternatif atış ve düz vuruşunuzu kullanın.

Güçlü Olduğu Karakterler

 • Bastion
 • Mercy
 • Torbjorn

Zayıf Olduğu Karakterler

 • Mei
 • Zarya
 • Winston

Genel olarak bütün kanalize yeteneklere sahip rakiplere karşı zayıf durumdadır.

Yetenek

Can Cephane Atış Hızı Süreklilik Bekleme/Yeniden Dolma Süresi Hasar Menzil

Shuriken

200

24

3 RPS

1s

28

Fan of Blades

24

6 RPS

28

Shuriken

8s

50

15m

Deflect

2s

8s

Dragonblade 1 savurma p/s 8s 120

5m savurma

 

OW Rehber | D.Va Hakkında Bilmedikleriniz

Önceki Makale
Sonraki Makale

Yorumlar